• Stiebel Eltron DEL 13 Plus Electric Hot Water System DEL13PLUS
    Add to Wishlist
    Up to 6 months interest free with Zip Money
    • Overview
    • Specifications & manuals
    • Reviews
    Overview
    Efficient and instantaneous hot water supply
    Electronically controlled
    Three-fold intelligence technology
    Compact design
    Specifications & manuals
    key Specifications
    Brand
    Stiebel Eltron
    Model Number
    DEL13PLUS
    Height (mm)
    446 mm
    Width (mm)
    225 mm
    Depth (mm)
    116 mm
    Weight (kg)
    3.2 kg
    Finish Colour
    White
    Fuel Type
    Electric
    Notes
    3 Phase Power required
    warranty
    Manufacturer Warranty
    7 Years
    Warranty Note
    Warranty for commercial use is 1 Year
    Use
    Can be used in a commercial setting.
    other Features
    Temperature Range - Maximum
    50 °C
    Temperature Range - Minimum
    20 °C
    Hot Water Type
    Continuous
    Temperature Control
    Electronic
    Features
    • Electronically controlled.
    • Maximum hot water output temperature 50° Celsius, no tempering valve needed.
    • Save energy and water – 3 stage ECO mode
    • Temperature limiting function for childproofing (anti-scalding protection).
    electrical Connection
    Type of connection
    Hardwired
    country of Origin
    Origin
    Germany
    Reviews
    Rating snapshot
    5
    Average customer rating
    Overall
    5.0
    Ease of setup
    5.0
    Build quality
    4.7
    Value of product
    Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark
    Pros
    1-3 of 3 reviews
    Niki2024-05-03
    Quality that is worth the cost.
    Build quality
    Ease of use
    Value of product
    Hot Drop2023-10-17
    German Ingenuity creating trouble free Hot Water
    Ease of use
    Wigz2022-12-02
    Stiebel HWS electric
    4.0
    Legendary service
    The delivery guys were fantastic
    Michelle, Salamander Bay, NSW
    It was an absolute pleasure
    Subham, Parramatta
    Great price, delivery was free
    Helen, Thomastown, VIC
    Delivery, services & returns
    Questions & answers
    Hi, I have a DHB-E 13A Hot water system that stopped working. It is about 7 years old. I would like to get a new one, the Stiebel Eltron DEL 13 Plus and I am wondering how to install it and how much it will cost. Thank you. Calla · 2024-01-30