• Mykin 60cm Freestanding Dishwasher White MDW6004W
    Add to Wishlist
    Colour: White
    • Overview
    • Specifications & manuals
    • Reviews
    Overview
    Four Practical Wash Programs
    12 Place Setting Capacity
    Easy-Care Design
    Flexible Interior Loading
    Current Promotions
    Specifications & manuals
    key Specifications
    Brand
    Mykin
    Model Number
    MDW6004W
    Height (mm)
    845 mm
    Width (mm)
    598 mm
    Depth (mm)
    600 mm
    Weight (kg)
    38.7 kg
    Finish Colour
    White
    Dishwasher type
    Freestanding
    Removable Lid
    Capacity Place Settings
    12
    Accessories included
    1 x 1800mm Water Inlet Hose,
    1 x Drain Hose
    1 x Cutlery Basket
    warranty
    Manufacturer Warranty
    2 Years
    additional Dimensions
    Maximum Height (mm)
    845 mm
    Minimum Height (mm)
    815 mm
    programs
    Number of Programs
    4 Programs
    Programs
    Wash Programs:
    Intensive
    Eco
    90 mins
    Rapid
    energy Efficiency
    Energy Star Rating
    3
    Energy Consumption(kWh/annum)
    270
    water Efficiency
    Water Star Rating
    4.5
    Litres Per Cycle
    10.8 Ltr/Cycle
    WELS Product Registration Number
    D46480
    Energy Consumption Calculator
    other Features
    Cutlery basket
    Water Inlets
    Cold Only
    Height Adjustable Upper Basket
    Features
    • 12 Place Settings: Spacious capacity handles everyday family meals and larger loads with ease.
    • Extra Dry Function: Helps improve drying performance for dishes, glasses, and plastic items.
    • Collapsible Plate Racks: Make space for larger dishes, cookware, and mixed load arrangements.
    • Stainless Steel Tub: Supports durability and dependable day-to-day dishwashing performance.
    safety Features
    Overflow Protection
    electrical Connection
    Type of connection
    10A plug & lead
    Connection requirements
    Connected load
    2.1 kW