• Bosch 60cm Series 2 Freestanding Silver Dishwasher SMS24AI01A
    Add to Wishlist
    Choose an optional Customer Care Plan
    • Overview
    • Specifications & manuals
    • Reviews
    Overview
    1:14
    ActiveWater
    The Child lock prevents unintended door opening
    Anti Fingerprint
    DosageAssist ensures superior wash results.
    Specifications & manuals
    key Specifications
    Brand
    Bosch
    Model Number
    SMS24AI01A
    Height (mm)
    845 mm
    Width (mm)
    600 mm
    Depth (mm)
    600 mm
    Weight (kg)
    45 kg
    Finish Colour
    Silver
    Finish Colour Description
    Silver Inox Fascia Control and Kick Panel with a Stainless Steel Door Panel.
    Dishwasher type
    Freestanding
    Removable Lid
    Capacity Place Settings
    13
    Can accommodate large dishes
    Accessories included
    1 x 1650mm Cold Water Inlet Hose
    1 x 1900mm Drain Outlet Hose.
    Notes
    **Polinox Base Inner Tub**
    ** Able to be installed in a freestanding position or placed under a kitchen benchtop**
    Need Help?
    warranty
    Manufacturer Warranty
    2 Years
    smart Features
    Delay Start
    Time Remaining Display
    additional Dimensions
    Maximum Height (mm)
    865 mm
    Minimum Height (mm)
    845 mm
    programs
    Number of Programs
    4 Programs
    Quick wash
    energy Efficiency
    Energy Star Rating
    3
    Energy Consumption(kWh/annum)
    300
    Energy Consumption Calculator
    water Efficiency
    Water Star Rating
    3.5
    Litres Per Cycle
    13.5 Ltr/Cycle
    WELS Product Registration Number
    D02777
    other Features
    Cutlery basket
    Water Inlets
    Cold Only
    Features
    Child Door Lock: Prevents accidental opening of the dishwasher.
    EcoSilence Drive:  quiet and energy-efficient brushless motor (BLDC)
    Anti Fingerprint: visibility of fingerprints is considerably reduced.
    Auto Brilliance™: Automatic detergent and rinse aid sensor.
    Aqua-Sensor™ technology: Regulates the water usage depending on the type and degree of soiling.
    Wash Programs:
    Pots and Pans 70 °C
    Auto Wash 45-65 °C
    Eco Wash 45 °C
    Express Wash 45 °C
    safety Features
    Fault Indicator
    Overflow Protection
    electrical Connection
    Type of connection
    10A plug & lead
    Connection requirements
    Connected load
    2.4 kW