• Samsung 85 Inch QN70F NeoQLED 4K MiniLED Smart AI TV QA85QN70FAWXXY [2025]
    Add to Wishlist
    Up to 6 months interest free with Zip Money
    TV Size: 85 Inch
    Choose an optional Customer Care Plan
    • Overview
    • Specifications & manuals
    • Reviews
    Overview
    NQ4 AI Gen2 Processor
    4K AI Upscaling
    Quantum Matrix Technology Slim
    Endless Free Content
    Specifications & manuals
    key Specifications
    Brand
    Samsung
    Model Number
    QA85QN70FAWXXY
    Height (mm)
    1086.5 mm
    Width (mm)
    1901.7 mm
    Depth (mm)
    26.9 mm
    Weight (kg)
    40.7 kg
    Finish Colour
    Black
    Finish Colour Description
    Black
    Accessories included
    Bluetooth SolarCell Remote Control
    warranty
    Manufacturer Warranty
    1 Year
    Use
    Not intended or designed for commercial use.
    display
    Refresh Rate
    100 Hz
    Screen Technology
    Neo QLED
    Screen Size
    85 in
    HD Type
    Ultra HD- 4K
    Lighting Technology
    Mini LED Backlighting
    Local Dimming
    Full Array
    Recommended Viewing Distance (cm)
    255 cm
    audio
    Speaker Channels
    2
    Total Power
    20
    playback
    High Dynamic Range (HDR)
    HDR10+
    Upscaling
    smart Home Compatibility
    Google Assistant
    Compatible
    Amazon Alexa Compatible
    Airplay
    smart Features
    Operating System
    Tizen Smart TV
    Processor
    NQ4 AI Gen2 Processor
    Netflix Compatibility
    Stan Compatibility
    Apps
    Voice Control
    Streaming Services
    connectivity
    Bluetooth
    Ethernet
    WiFi
    Energy Consumption Calculator
    inputs
    HDMI Ports (IN)
    4
    HDMI-eARC
    HDMI-ARC
    HDMI-CEC
    RF Connection In
    USB Ports
    2
    outputs
    Digital Optical Audio Out
    additional Dimensions
    Height with Stand
    1142.3 mm
    Width with Stand
    1901.7 mm
    Depth with Stand
    365.6 mm