• Samsung 65 Inch Mini LED M70H 4K Vision AI Smart TV UA65M70HAWXXY [2026]
    Add to Wishlist
    Up to 6 months interest free with Zip Money
    TV Size: 65 Inch
    Choose an optional Customer Care Plan
    • Overview
    • Specifications & manuals
    • Reviews
    Overview
    Samsung Vision AI Companion
    Enhanced Mini LED Technology
    Pure Spectrum Colour
    Dynamic Sound Pack
    Specifications & manuals
    key Specifications
    Brand
    Samsung
    Model Number
    UA65M70HAWXXY
    Height (mm)
    831.2 mm
    Width (mm)
    1444.1 mm
    Depth (mm)
    76.8 mm
    Weight (kg)
    14.2 kg
    Finish Colour
    Black
    Finish Colour Description
    Titan Black
    Accessories included
    Remote Control, User Manual
    Notes
    Voice control available through Bixby
    warranty
    Manufacturer Warranty
    1 Year
    Use
    Not intended or designed for commercial use.
    display
    Refresh Rate
    50 Hz
    Screen Technology
    Mini-LED
    Screen Size
    65 in
    HD Type
    Ultra HD- 4K
    Lighting Technology
    Mini LED Backlighting
    Local Dimming
    Full Array
    Wide Colour Gamut
    Recommended Viewing Distance (cm)
    195 cm
    audio
    Speaker Channels
    2.0
    Total Power
    20W
    playback
    High Dynamic Range (HDR)
    HDR10+
    Upscaling
    USB File Playback
    smart Home Compatibility
    Google Assistant
    Compatible
    Amazon Alexa Compatible
    Airplay
    smart Features
    Operating System
    Tizen Smart TV
    Processor
    Mini LED Processor 4K
    Netflix Compatibility
    Stan Compatibility
    Apps
    Voice Control
    Streaming Services
    connectivity
    Bluetooth
    Ethernet
    WiFi
    Energy Consumption Calculator
    inputs
    HDMI Ports (IN)
    3
    HDMI Version
    2.0
    HDMI-eARC
    HDMI-ARC
    HDMI-CEC
    RF Connection In
    USB Ports
    1
    outputs
    Digital Optical Audio Out
    additional Dimensions
    Height with Stand
    882.2 mm
    Width with Stand
    1444.1 mm
    Depth with Stand
    222 mm