• Samsung 55 Inch U8500F Crystal UHD 4K Smart TV UA55U8500FWXXY [2025]
    Add to Wishlist
    TV Size: 55 Inch
    Choose an optional Customer Care Plan
    • Overview
    • Specifications & manuals
    • Reviews
    Overview
    Endless Free Content
    Knox Security
    Crystal Processor 4K
    MetalStream Design
    Specifications & manuals
    key Specifications
    Brand
    Samsung
    Model Number
    UA55U8500FWXXY
    Height (mm)
    707.8 mm
    Width (mm)
    1224.6 mm
    Depth (mm)
    76.6 mm
    Weight (kg)
    11.3 kg
    Finish Colour
    Black
    Finish Colour Description
    Black
    Accessories included
    Remote Control
    warranty
    Manufacturer Warranty
    1 Year
    Use
    Not intended or designed for commercial use.
    display
    Refresh Rate
    50 Hz
    Screen Technology
    LED
    Screen Size
    55 in
    HD Type
    Ultra HD- 4K
    Lighting Technology
    Back Lit
    Recommended Viewing Distance (cm)
    165 cm
    audio
    Speaker Channels
    2
    Total Power
    20
    playback
    High Dynamic Range (HDR)
    Upscaling
    smart Home Compatibility
    Google Assistant
    Compatible
    Amazon Alexa Compatible
    Airplay
    smart Features
    Operating System
    Tizen Smart TV
    Processor
    Crystal Processor 4K
    Netflix Compatibility
    Stan Compatibility
    Apps
    Streaming Services
    Energy Consumption Calculator
    connectivity
    Bluetooth
    Ethernet
    WiFi
    inputs
    HDMI Ports (IN)
    3
    HDMI-eARC
    HDMI-ARC
    HDMI-CEC
    RF Connection In
    USB Ports
    1
    additional Dimensions
    Height with Stand
    759.1 mm
    Width with Stand
    1224.6 mm
    Depth with Stand
    199 mm
    Weight with Stand
    11.6 kg
    Stand Size (W x D)
    812.6 x 199
    Package Dimensions (H x W x D)
    810 x 1354 x 127
    Package Weight (kg)
    14.4
    energy Efficiency
    TV Energy Star Rating
    5.5
    Energy Consumption(kWh/annum)
    291
    other Features
    Year
    2025
    Features
    • HDR Compatibility – Reveals fine details and enhances depth with improved contrast.
    • Multiple HDMI and USB Ports – Flexible connectivity for external devices and media players.
    • Smooth Motion and Clarity – Ideal for sports, gaming, and action-packed entertainment.
    • Eco-Conscious Performance – Designed to balance energy efficiency with high-end performance.
    country of Origin
    Origin
    Vietnam
    Reviews
    Rating snapshot
    5
    Average customer rating
    Overall
    4.6
    Ease of setup
    4.2
    Build quality
    4.4
    Value of product
    4.6
    Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark
    Pros
    Cons
    1-3 of 127 reviews
    Ronsquality2026-04-29
    The ease to set up and excellent quality..
    [This review was collected as part of a promotion.] Hi... I purchased my Samsung 43 inch crystal tv a week ago and find it a Wonderful tv. I would highly recommend this tv to all.