• Samsung 55 Inch NeoQLED QN80H 4K Vision AI Smart TV QA55QN80HAWXXY [2026]
    Add to Wishlist
    Up to 6 months interest free with Zip Money
    TV Size: 55 Inch
    Choose an optional Customer Care Plan
    • Overview
    • Specifications & manuals
    • Reviews
    Overview
    Gamers benefit from Motion Xcelerator 144Hz and AI Gaming Optimiser, enabling smooth, responsive gameplay with minimal lag and crisp visuals. Combined with immersive audio technologies such as Object Tracking Sound and Dolby Atmos support, the QN80H delivers a cinematic experience that extends beyond the screen.
    AI-Powered Picture and Sound Optimisation
    Quantum Mini LED Precision Contrast
    Advanced Gaming Performance
    Motion Xcelerator 144Hz and AI Gaming Optimiser provide ultra-smooth gameplay with reduced lag and enhanced responsiveness. Real-time optimisation adjusts settings automatically, helping deliver clearer visuals and a competitive edge during fast-paced gaming sessions.
    Samsung Vision AI Companion
    Specifications & manuals
    key Specifications
    Brand
    Samsung
    Model Number
    QA55QN80HAWXXY
    Height (mm)
    708 mm
    Width (mm)
    1224 mm
    Depth (mm)
    52 mm
    Weight (kg)
    13.2 kg
    Finish Colour
    Black
    Finish Colour Description
    Titan Black
    Accessories included
    Remote Control, User Manual
    Notes
    Voice control available through Bixby or Alexa
    warranty
    Manufacturer Warranty
    1 Year
    Use
    Not intended or designed for commercial use.
    display
    Refresh Rate
    100 Hz
    Screen Technology
    Neo QLED
    Screen Size
    55 in
    HD Type
    Ultra HD- 4K
    Lighting Technology
    Mini LED Backlighting
    Local Dimming
    Full Array
    Wide Colour Gamut
    Recommended Viewing Distance (cm)
    165 cm
    audio
    Speaker Channels
    2.0
    Total Power
    30W
    playback
    High Dynamic Range (HDR)
    HDR10+
    Upscaling
    USB File Playback
    smart Home Compatibility
    Google Assistant
    Compatible
    Amazon Alexa Compatible
    Airplay
    smart Features
    Operating System
    Tizen Smart TV
    Processor
    NQ4 AI Gen2 Processor
    Netflix Compatibility
    Stan Compatibility
    Apps
    Voice Control
    Streaming Services
    connectivity
    Bluetooth
    Ethernet
    WiFi
    Energy Consumption Calculator
    inputs
    HDMI Ports (IN)
    4
    HDMI Version
    2.1
    HDMI-eARC
    HDMI-ARC
    HDMI-CEC
    RF Connection In
    USB Ports
    2
    outputs
    Digital Optical Audio Out
    Headphone Out
    additional Dimensions
    Height with Stand
    744 mm
    Width with Stand
    1224 mm
    Depth with Stand
    218 mm
    Weight with Stand
    13.5 kg
    Stand Size (W x D)
    1034.6 x 218
    Package Dimensions (H x W x D)
    808 x 1352 x 127
    Package Weight (kg)
    18.1
    VESA Mount
    300 x 200
    energy Efficiency
    TV Energy Star Rating
    4.5
    Energy Consumption(kWh/annum)
    200
    other Features
    Year
    2026
    Features
    • High Refresh Rate Gaming: Supports up to 144Hz for smoother motion and reduced blur in fast-paced gameplay.
    country of Origin
    Origin
    VIETNAM
    Reviews
    Rating snapshot
    5
    Average customer rating
    Overall
    4.9
    Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark
    1-3 of 27 reviews
    Danbike2026-05-03
    Picture is awesome
    Kenash2026-05-03
    Easy to setup
    [This review was collected as part of a promotion.] I have just upgraded to the Samsung 75 inch Neo QLEd TV from a Samsung 50 inch led tv which is now 15 years old. I am amazed at the difference in the technology, so easy to use and the picture is fantastic.