• Rinnai 2200W Electric Panel Heater White PEPH22PEW
    Add to Wishlist
    Power: 2200W
    Choose an optional Customer Care Plan
    • Overview
    • Specifications & manuals
    • Reviews
    Overview
    Blending classic design with reliable functionality, the Rinnai 2200W Electric Panel Heater provides ultimate comfort in the home.
    Slimline design
    Programmable delay timer function
    Wall-mounted or portable
    Perforated design
    Specifications & manuals
    key Specifications
    Brand
    Rinnai
    Model Number
    PEPH22PEW
    Height (mm)
    440 mm
    Width (mm)
    1035 mm
    Depth (mm)
    130 mm
    Weight (kg)
    7.9 kg
    Finish Colour
    White
    Finish Colour Description
    White Cabinet Finish.
    Fuel Type
    Electric
    Castors
    Yes
    Power (W)
    2200 W
    Accessories included
    1 x Set of Castors, 1 x Wall Mounting Bracket
    Notes
    Wall mounted or portable with the included castors.
    warranty
    Manufacturer Warranty
    7 Years
    Warranty Note
    7 Years Domestic Waranty on all Parts & Labour
    Use
    Not intended or designed for commercial use.
    additional Dimensions
    Package Dimensions (H x W x D)
    500 x 1135 x 160mm
    Package Weight (kg)
    8.5
    functions
    Plugin convenience
    other Features
    Heater Type
    Panel
    Adjustable Temperature
    Heat Output
    2.2
    Temperature Range - Maximum
    30 °C
    Temperature Range - Minimum
    5 °C
    Wheels
    Timer
    Portable
    Features
    ● Wall-mounted or portable: All heaters have the option of wall brackets orfreestanding castors
    ● Thermostatically controlled – set and forget at your favorite temperature
    ● Heating area of up to 22m2
    ● Overheat protection for added safety
    ● Light weight for easy install
    ● Ideal for bedrooms or small living spaces
    ● Slimline design with silent operation
    safety Features
    Thermal overload protection
    electrical Connection
    Type of connection
    10A plug & lead
    Connected load
    2.2 kW
    Length of cord
    1.9 m
    country of Origin
    Origin
    China
    Reviews
    Rating snapshot
    5
    Average customer rating
    Overall
    4.2
    Ease of setup
    4.3
    Build quality
    4.1
    Value of product
    4.1
    Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark
    Pros
    1-3 of 33 reviews
    Gaia2026-02-15
    Rinnai 2200W electric panel heater - PEPH22PEW
    Build quality
    3.0
    Ease of use
    4.0
    Value of product
    3.0
    Guillaume2025-08-27
    Great service - always
    5.0
    Ease of use
    5.0
    Disappointed and cold2024-07-21
    Very poor quality
    1.0
    1.0
    Legendary service
    Great price
    Appliances Online Customer, Australia
    Appliances Professionals Online
    Trent, Alstonville, NSW
    Nigel,
    Delivery, services & returns
    Questions & answers
    do panel heaters have fans on them adrian · 2021-03-01
    What is the energy rating for this product? Blake · 2020-06-11
    I agree to the terms & conditions
  • If your heating or air conditioning system fails without warning, you need a fast solution to keep things comfortable in your home. Likewise, if you need an energy-efficient upgrade or something that suits your family's needs better, Appliances Online is here to make the shopping process simple and stress-free. Skip the stress of sifting through endless heating and air conditioning options and other essentials - shop confidently from home or just by using your phone. Being Australia's largest online store of appliances and home essentials, we offer more than 8,000 different products from leading brands, making it a breeze for you to choose the product that fits for your needs. We also appreciate the value of your time and money, which is why we ensure that every purchase comes with added benefits. At Appliances Online, you no longer have to waste time looking for products like Rinnai 2200W Electric Panel Heater White PEPH22PEW elsewhere; we've got exactly what you need and more, supported by our commitment to exceptional service and customer satisfaction. We're dedicated to making your shopping experience easy and hassle-free, guiding you to make informed choices minus the stress. You should always feel secure in your buying decisions, and we're dedicated to ensuring that happens.