• Delonghi Dragon4 Electric Oil Column Heater TRD41500ET
    Add to Wishlist
    • Overview
    • Specifications & manuals
    • Reviews
    Overview
    Long-lasting heat
    Powerful Warmth
    Efficient Consumption
    Customisable Comfort
    Specifications & manuals
    key Specifications
    Brand
    DeLonghi
    Model Number
    TRD41500ET
    Height (mm)
    665 mm
    Width (mm)
    455 mm
    Depth (mm)
    305 mm
    Weight (kg)
    18.61 kg
    Finish Colour
    White
    Finish Colour Description
    White Finish
    Fuel Type
    Electric
    Castors
    Yes
    Power (W)
    1500 W
    Accessories included
    1 x Set of Castors.
    warranty
    Manufacturer Warranty
    7 Years
    Use
    Not intended or designed for commercial use.
    functions
    Plugin convenience
    Eco Mode
    other Features
    Heater Type
    Column
    Adjustable Temperature
    Heat Output
    1.5
    Wheels
    Timer
    Portable
    Features
    • ● Electronic control panel
    • ● 24 hour timer to program the desired setting
    • ● Three heat settings for added versatility
    • ● Electronic energy saving room thermostat
    • ● 7 Fins to maximise radiant surface
    • ● Overheating safety thermal cut-off
    • ● Automatic tilt switch
    • ● Anti frost function
    • ● Pre-assembled snap lock castors for easy manoeuvring
    • ● Suitable for rooms up to 45m3
    electrical Connection
    Type of connection
    10A plug & lead
    Connected load
    1.5 kW