• Abey Lucia Double Bowl Sink Pack LUA200TPK
    Add to Wishlist
    Up to 6 months interest free with Zip Money
    • Overview
    • Specifications & manuals
    • Reviews
    Overview
    Universal Installation
    Minimal benchtop space
    304 Grade Stainless Steel
    Peace of mind
    Have confidence when taking home your sink as this Abey sink comes with a 25 year warranty.
    Specifications & manuals
    key Specifications
    Brand
    Abey
    Model Number
    LUA200TPK
    Height (mm)
    200 mm
    Width (mm)
    723 mm
    Depth (mm)
    440 mm
    Length (mm)
    723 mm
    Finish Colour
    Stainless Steel / Silver
    Sink Type
    Top Mount, Undermount or Flush Mount
    Bowl Type
    Double
    Recommended Benchtop Type
    Laminate, Hardwood or Stone
    Material
    Stainless Steel
    Drainer
    No Drainer
    Accessories included
    1 x bamboo cutting board, 1 x drainer tray, 1 x strainer basket
    warranty
    Manufacturer Warranty
    1 Year
    cut Out
    Cut Out Width (mm)
    680 mm
    Cut Out Depth (mm)
    400 mm
    Cut Out Note
    additional Dimensions
    Waste Size
    90 mm
    Package Dimensions (H x W x D)
    286 x 823 x 513
    other Features
    Waste Disposal Compatible
    Yes
    Features
  • Made from quality 1mm thick 304 stainless steel
  • Includes designer waste
  • Modern Sleek lines with a smooth finish
  • Easy clean & spacious 15mm Radius Bowls
  • New 3mm Bridge