• Samsung 55 Inch S90D OLED 4K Smart TV QA55S90DAWXXY
    Samsung 65 Inch S90D OLED 4K Smart TV QA65S90DAWXXY hero image
    Samsung 65 Inch S90D OLED 4K Smart TV QA65S90DAWXXY
    4.4 from 583 reviews
    • Overview
    • Specifications & manuals
    • Reviews
    Overview
    For the audiophiles, the Samsung S90D is equipped with Dolby Atmos® and Object Tracking Sound Lite, creating an immersive audio landscape that follows the on-screen action—perfect for movies, sports, and gaming alike. Speaking of gaming, the TV excels with features like 4K 144Hz VRR support through HDMI 2.1, offering buttery smooth visuals that keep pace with the most demanding gameplay scenarios.
    OLED
    Dolby Atmos
    Motion Rate 200
    HDR OLED+
    Specifications & manuals
    key Specifications
    Brand
    Samsung
    Model Number
    QA55S90DAWXXY
    Height (mm)
    708.6 mm
    Width (mm)
    1225.4 mm
    Depth (mm)
    39.9 mm
    Weight (kg)
    16 kg
    Finish Colour
    Black
    Finish Colour Description
    Graphite Black
    warranty
    Manufacturer Warranty
    1 Year
    Use
    Not intended or designed for commercial use.
    display
    Refresh Rate
    100 Hz
    Screen Technology
    OLED
    Screen Size
    55 in
    HD Type
    Ultra HD- 4K
    Lighting Technology
    Self Emitting
    Wide Colour Gamut
    Recommended Viewing Distance (cm)
    165 cm
    audio
    Speaker Channels
    2.1
    playback
    High Dynamic Range (HDR)
    HDR10+
    Upscaling
    USB File Playback
    smart Home Compatibility
    Google Assistant
    Compatible
    Amazon Alexa Compatible
    Airplay
    AirPlay2
    Energy Consumption Calculator
    smart Features
    Operating System
    Tizen Smart TV
    Processor
    NQ4 AI Gen2 Processor
    FreeView+ Compatibility
    Netflix Compatibility
    Stan Compatibility
    Apps
    Voice Control
    Streaming Services
    connectivity
    Bluetooth
    Ethernet
    WiFi
    inputs
    HDMI Ports (IN)
    4
    HDMI Version
    2.1
    HDMI-eARC
    HDMI-ARC
    HDMI-CEC
    RF Connection In
    USB Ports
    2
    outputs
    Digital Optical Audio Out
    additional Dimensions
    Height with Stand
    773.6 mm
    Width with Stand
    1225.4 mm
    Depth with Stand
    256.2 mm