• Mitsubishi 9.0Kw Reverse Cycle Split Air Conditioner White MSZAS90VGD3KIT
    Add to Wishlist
    Up to 6 months interest free with Zip Money
    Overview
    The Mitsubishi Electric MSZ-AS90 wall-mounted air conditioner is designed to deliver powerful, dependable comfort for large open domestic living areas. With a substantial 9.0 kW cooling capacity and 10.3 kW heating capacity, it is well suited to households that need consistent temperature control across spacious interiors. Its heating and cooling performance makes it a practical year-round solution, helping maintain a comfortable environment through changing seasons.
    R-32 Refrigerant
    Dual Barrier Coating Protection
    Wide & Long Airflow Performance
    Flexible Timer Convenience
    Specifications & manuals
    key Specifications
    Brand
    Mitsubishi
    Model Number
    MSZAS90VGD3KIT
    Height (mm)
    365 mm
    Width (mm)
    1170 mm
    Depth (mm)
    295 mm
    Weight (kg)
    20 kg
    Finish Colour
    White
    Finish Colour Description
    White Cabinet Finish
    Outdoor Unit - H x W x D
    880 x 840 x 330
    DRED Enabled
    Reverse Cycle
    Heating Capacity
    10.3 kW
    Cooling Capacity
    9 kW
    Inverter
    Accessories included
    1 x Inside Fan System
    1 x Outside Compressor
    1 x Remote Control
    Notes
    warranty
    Manufacturer Warranty
    5 Years
    Use
    Not intended or designed for commercial use.
    additional Dimensions
    Package Dimensions (H x W x D)
    360 x 1300 x 470
    Package Weight (kg)
    22.5
    Outdoor Unit Package Dimensions (HxWxD)
    1030 x 980 x 420
    Outdoor Unit Package (Weight)
    61
    functions
    No. of fan speeds
    5
    Other Functions
    5 x Speeds plus Auto
    energy Efficiency
    Energy Star Rating - Cooling Average
    3
    Energy Star Rating - Heating Average
    2.5
    other Features
    Timer
    electrical Connection
    Type of connection
    Hardwired
    Connected load
    9 kW