• LG 55 Inch OLEDB5 4K UHD Smart OLED TV OLED55B5PSA [2025]
    Add to Wishlist
    Up to 6 months interest free with Zip Money
    TV Size: 55 Inch
    Choose an optional Customer Care Plan
    • Overview
    • Specifications & manuals
    • Reviews
    Overview
    For gamers, the LG OLED B5 Series supports NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium, XBOX compatibility, and NVIDIA GeForce Now, ensuring ultra-smooth gameplay with 120Hz native refresh rate and low input lag. Pixel Dimming Technology delivers superior contrast and depth, enhancing the clarity and detail of every frame.
    α8 AI Processor 4K Gen 2
    Self-Lit OLED Pixels & Pixel Dimming
    Dolby Vision & Dolby Atmos
    Advanced Gaming Features
    Supports NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium, XBOX compatibility, and NVIDIA GeForce Now, ensuring ultra-smooth gameplay with a 120Hz refresh rate and low input lag.
    Current Promotions
    Specifications & manuals
    key Specifications
    Brand
    LG
    Model Number
    OLED55B5PSA
    Height (mm)
    708 mm
    Width (mm)
    1228 mm
    Depth (mm)
    46 mm
    Weight (kg)
    14.3 kg
    Finish Colour
    Black
    Accessories included
    TV stand, Remote, AAA batteries, Quick Setup Guide, Warranty Card, TV safety strap
    warranty
    Manufacturer Warranty
    1 Year
    Use
    Not intended or designed for commercial use.
    display
    Refresh Rate
    120 Hz
    Response Rate
    1ms
    Screen Technology
    OLED
    Screen Size
    55 in
    HD Type
    Ultra HD- 4K
    Lighting Technology
    Self Emitting
    Local Dimming
    Full Array
    Wide Colour Gamut
    Recommended Viewing Distance (cm)
    165 cm
    audio
    Total Power
    20W
    playback
    Dolby Vision
    High Dynamic Range (HDR)
    Upscaling
    USB File Playback
    smart Home Compatibility
    Google Assistant
    Compatible
    Chromecast
    Amazon Alexa Compatible
    Airplay
    smart Features
    Operating System
    WEBOS 25
    Processor
    a8 AI Processor 4K Gen 2
    FreeView+ Compatibility
    Netflix Compatibility
    Stan Compatibility
    Apps
    Voice Control
    Streaming Services
    Energy Consumption Calculator
    connectivity
    Bluetooth
    Ethernet
    WiFi
    inputs
    HDMI Ports (IN)
    4
    HDMI Version
    2.1
    HDMI-eARC
    HDMI-ARC
    HDMI-CEC
    RF Connection In
    USB Ports
    2
    outputs
    Digital Optical Audio Out
    additional Dimensions
    Height with Stand
    772 mm
    Width with Stand
    1228 mm
    Depth with Stand
    235 mm
    Weight with Stand
    14.5 kg
    Package Dimensions (H x W x D)
    810 x 1360 x 172
    Package Weight (kg)
    20
    VESA Mount
    300 x 200
    energy Efficiency
    TV Energy Star Rating
    5.0
    Energy Consumption(kWh/annum)
    324
    other Features
    Year
    2025
    Features
    • 120Hz Native Refresh Rate: Ensures smooth motion handling, ideal for fast-paced action scenes and gaming.