• LG 55 Inch NANO80A 4K UHD Smart LED TV 55NANO80ASA [2025]
    Add to Wishlist
    TV Size: 55 Inch
    Choose an optional Customer Care Plan
    • Overview
    • Specifications & manuals
    • Reviews
    Overview
    α7 AI Processor 4K Gen 8
    NanoCell Technology
    FILMMAKER MODE and HDR10 Pro
    webOS Smart Features
    Current Promotions
    Specifications & manuals
    key Specifications
    Brand
    LG
    Model Number
    55NANO80ASA
    Height (mm)
    715 mm
    Width (mm)
    1235 mm
    Depth (mm)
    58 mm
    Weight (kg)
    14 kg
    Finish Colour
    Black
    Accessories included
    TV stand, Remote, AAA batteries, Quick Setup Guide, Warranty Card, TV safety strap
    warranty
    Manufacturer Warranty
    1 Year
    Use
    Not intended or designed for commercial use.
    display
    Refresh Rate
    60 Hz
    Response Rate
    < 12ms
    Screen Technology
    LED
    Screen Size
    55 in
    HD Type
    Ultra HD- 4K
    Lighting Technology
    Back Lit
    Recommended Viewing Distance (cm)
    165 cm
    audio
    Total Power
    20W
    playback
    High Dynamic Range (HDR)
    Upscaling
    USB File Playback
    smart Home Compatibility
    Google Assistant
    Compatible
    Chromecast
    Amazon Alexa Compatible
    Airplay
    smart Features
    Operating System
    WEBOS 25
    Processor
    a7 AI Processor 4K Gen8
    FreeView+ Compatibility
    Netflix Compatibility
    Stan Compatibility
    Apps
    Voice Control
    Streaming Services
    Energy Consumption Calculator
    connectivity
    Bluetooth
    Ethernet
    WiFi
    inputs
    HDMI Ports (IN)
    3
    HDMI Version
    2.0
    HDMI-eARC
    HDMI-ARC
    HDMI-CEC
    RF Connection In
    USB Ports
    2
    outputs
    Digital Optical Audio Out
    additional Dimensions
    Height with Stand
    780 mm
    Width with Stand
    1235 mm
    Depth with Stand
    230 mm
    Weight with Stand
    14 kg
    Package Dimensions (H x W x D)
    810 x 1360 x 162
    Package Weight (kg)
    19
    VESA Mount
    300 x 300
    energy Efficiency
    TV Energy Star Rating
    5.0
    Energy Consumption(kWh/annum)
    338
    other Features
    Year
    2025
    Features
    • 120Hz Native Refresh Rate: Reduces motion blur, ensuring smoother visuals for action scenes, sports, and gaming.