• LG 48 Inch OLEDB5 4K UHD Smart OLED TV OLED48B5PSA [2025]
    Add to Wishlist
    Up to 6 months interest free with Zip Money
    TV Size: 48 Inch
    Choose an optional Customer Care Plan
    • Overview
    • Specifications & manuals
    • Reviews
    Overview
    For gamers, the LG OLED B5 Series supports NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium, XBOX compatibility, and NVIDIA GeForce Now, ensuring ultra-smooth gameplay with 120Hz native refresh rate and low input lag. Pixel Dimming Technology delivers superior contrast and depth, enhancing the clarity and detail of every frame.
    α8 AI Processor 4K Gen 2
    Self-Lit OLED Pixels & Pixel Dimming
    Dolby Vision & Dolby Atmos
    Advanced Gaming Features
    Supports NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium, XBOX compatibility, and NVIDIA GeForce Now, ensuring ultra-smooth gameplay with a 120Hz refresh rate and low input lag.
    Current Promotions
    Specifications & manuals
    key Specifications
    Brand
    LG
    Model Number
    OLED48B5PSA
    Height (mm)
    620 mm
    Width (mm)
    1070 mm
    Depth (mm)
    46 mm
    Weight (kg)
    12 kg
    Finish Colour
    Black
    Accessories included
    TV stand, Remote, AAA batteries, Quick Setup Guide, Warranty Card, TV safety strap
    warranty
    Manufacturer Warranty
    1 Year
    Use
    Not intended or designed for commercial use.
    display
    Refresh Rate
    120 Hz
    Response Rate
    1ms
    Screen Technology
    OLED
    Screen Size
    48 in
    HD Type
    Ultra HD- 4K
    Lighting Technology
    Self Emitting
    Local Dimming
    Full Array
    Wide Colour Gamut
    Recommended Viewing Distance (cm)
    145 cm
    audio
    Total Power
    20W
    playback
    Dolby Vision
    High Dynamic Range (HDR)
    Upscaling
    USB File Playback
    smart Home Compatibility
    Google Assistant
    Compatible
    Chromecast
    Amazon Alexa Compatible
    Airplay
    smart Features
    Operating System
    WEBOS 25
    Processor
    a8 AI Processor 4K Gen 2
    FreeView+ Compatibility
    Netflix Compatibility
    Stan Compatibility
    Apps
    Voice Control
    Streaming Services
    Energy Consumption Calculator
    connectivity
    Bluetooth
    Ethernet
    WiFi
    inputs
    HDMI Ports (IN)
    4
    HDMI Version
    2.1
    HDMI-eARC
    HDMI-ARC
    HDMI-CEC
    RF Connection In
    USB Ports
    2
    outputs
    Digital Optical Audio Out
    additional Dimensions
    Height with Stand
    684 mm
    Width with Stand
    1070 mm
    Depth with Stand
    235 mm
    Weight with Stand
    12 kg
    Package Dimensions (H x W x D)
    735 x 1220 x 152
    Package Weight (kg)
    15
    VESA Mount
    300 x 200
    energy Efficiency
    TV Energy Star Rating
    4.5
    Energy Consumption(kWh/annum)
    273
    other Features
    Year
    2025
    Features
    • 120Hz Native Refresh Rate: Ensures smooth motion handling, ideal for fast-paced action scenes and gaming.
    • Sleek Design: Features a slim profile and minimal bezels, complementing modern home interiors.
    Reviews
    Rating snapshot
    5
    Average customer rating
    Overall
    4.6
    Ease of setup
    4.1
    Build quality
    4.6
    Value of product
    4.5
    Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark
    What customers say
    Generated by BazaarVoice HarmonyAI using customers reviews
    Pros
    Cons
    1-3 of 276 reviews
    SAM great2026-04-30
    Great, the best product I ever bought
    SHOULD I SAY SIMPLEY AMAZING! The product, the best thing I ever bought!
    PottsyTSOB2026-04-24
    Great all round TV
    Chelmsfordwakeywhite2026-04-22
    Brillaint OLED55B56LA
    Legendary service
    Excellent service
    Julia, Burleigh Waters, Queensland
    I will certainly purchase all my other appliances from you in the future
    Sarah,
    Very polite and professional
    Jacqui, Kedron, QLD
    Delivery, services & returns
    Questions & answers
    What is the distance between the two legs of the stand for this 48” model? Colin · 2025-10-01
    Hi there, Thank you for your question. The width of the stand on this TV is approximately 933mm. Hope this helps. Kind regards, Appliances Online Adam Vaccaro, Appliances Online
    What is the width and height of this TV?  SusieC · 2025-08-27
    Hey Susie! That's a fantastic question. The dimensions (WxHxD) of the 55" LG OLED B5 are 48.3 " x 30.4" x 9.3" with the stand, and 48.3' x 27.9" x 1.8" without. If you have any more questions, feel free to get in touch with us on social media @LGUSSupport. We're always here to help! *Joseph LG Digital Care Team - Joseph, Appliances Online