• Kelvinator 6.0kW Window Box Air Conditioner KWH60CRF
    Dimplex DCB09 2.6kw Reverse Cycle Window Box Air Conditioner hero image
    Dimplex DCB09 2.6kw Reverse Cycle Window Box Air Conditioner
    4.5 from 2 reviews
    • Overview
    • Specifications & manuals
    • Reviews
    Overview
    This Kelvinator 6.0kW window-wall air conditioner will effectively cool your room, no matter what the weather outside is dishing out. This 6.0kW model would suit large living areas.
    Fresh air return
    Compact
    Corrosion resistance
    Dust filter
    Specifications & manuals
    key Specifications
    Brand
    Kelvinator
    Model Number
    KWH60CRF
    Height (mm)
    428 mm
    Width (mm)
    660 mm
    Depth (mm)
    770 mm
    Weight (kg)
    67 kg
    Finish Colour
    White
    Finish Colour Description
    White Cabinet / White Facia Panel
    Cooling Capacity
    6 kW
    Accessories included
    Remote control
    Notes
    ** There are No Brackets included, brackets are normally supplied by the installer**
    warranty
    Manufacturer Warranty
    5 Years
    Warranty Note
    5 Year Domestic Warranty on all Parts & Labour.
    Use
    Not intended or designed for commercial use.
    additional Dimensions
    Package Dimensions (H x W x D)
    505 x 739 x 863
    Package Weight (kg)
    69
    functions
    No. of fan speeds
    4
    Other Functions
    Dust filtration
    energy Efficiency
    Energy Star Rating - Cooling Average
    2
    other Features
    Timer
    Features
    ● 5 year comprehensive residential warranty.
    ● Air swing auto/manual.
    ● Remote control with luminescent keypad.
    ● 24 hour timer: Program your air conditioner to turn on and off automatically.
    electrical Connection
    Type of connection
    15A plug & lead
    Connected load
    1.81 kW
    Maximum current rating
    15 A
    Length of cord
    1 m
    country of Origin
    Origin
    China
    noise Level
    Indoor Sound Level
    55
    Outdoor Sound Level
    62 dB
    Recycling Partnership Program
    Kelvinator and Appliances Online – Proud Partners in Recycling!
    Reviews
    Rating snapshot
    5
    Average customer rating
    Overall
    4.8
    Ease of setup
    4.7
    Build quality
    4.7
    Value of product
    Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark
    Pros
    1-3 of 34 reviews
    Clazza2025-01-24
    Air conditioning unit
    Build quality
    5.0
    Ease of use
    5.0
    Value of product
    Erich2025-01-13
    Kelvinator 3.9kw cooling window aircon
    Ease of use
    Bigwal2025-01-13
    Kelvinator 3.9w Air Cond
    Legendary service
    I recommend this company to my friends
    Susmita, Macquarie Fields, NSW
    Be coming back when in need of anything else
    Katherine,
    Hope these guys get given beers at the end of the day, they deserve it.
    Shane ,
    Delivery, services & returns
    Questions & answers
    Hello I have an old kelvinator wall aircon i need to get new one (Kelvinator 6.0kW Window Box Air Conditioner KWH60CRF) and if you can take the old one and put the new one instead will be appreciate . I have the brackets but its hard for me to take it of Moe Halal Butchery · 2024-11-27