• Esatto 60cm Freestanding Dishwasher Black EDW6004B
    • Mykin FEB26 Bonus warranty
    Mykin 60cm Freestanding Dishwasher White MDW6004W hero image
    Mykin 60cm Freestanding Dishwasher White MDW6004W
    4.8 from 47 reviews
    • Overview
    • Specifications & manuals
    • Reviews
    Overview
    Four washing programs
    Removable cutlery basket
    Twelve place setting capacity
    Contemporary black finish
    Specifications & manuals
    key Specifications
    Brand
    Esatto
    Model Number
    EDW6004B
    Height (mm)
    845 mm
    Width (mm)
    598 mm
    Depth (mm)
    600 mm
    Weight (kg)
    38.7 kg
    Finish Colour
    Black
    Dishwasher type
    Freestanding
    Capacity Place Settings
    12
    Can accommodate large dishes
    Accessories included
    1 x Cold Water Inlet Hose, 1 x Drain Hose.
    Need Help?
    warranty
    Manufacturer Warranty
    2 Years
    programs
    Number of Programs
    4 Programs
    Quick wash
    functions
    Eco Mode
    energy Efficiency
    Energy Star Rating
    3
    Energy Consumption(kWh/annum)
    270
    Energy Consumption Calculator
    water Efficiency
    Water Star Rating
    4.5
    Litres Per Cycle
    10.8 Ltr/Cycle
    WELS Product Registration Number
    D02831
    other Features
    Cutlery basket
    Water Inlets
    Cold Only
    Height Adjustable Upper Basket
    Features
    Place Setting: 12 place setting capacity.
    Control Panel: LED Display Indicators, Push Buttons.
    Micromesh Filter: Stainless Steel Filter.
    Cutlery Basket: Removable Cutlery Basket
    Upper Baskets: Height Adjustable Upper basket.
    Plate Rack: Collapsible Plate Rack.
    Wash Cycle (4):
    Intensive
    ECO
    Super 90
    Quick 30
    electrical Connection
    Type of connection
    10A plug & lead
    Connected load
    2.1 kW