• Delonghi Electric 1500 watt Oil Column Heater White TRD41500MT
    Delonghi Dragon4 Electric Oil Column Heater TRD41500ET hero image
    Delonghi Dragon4 Electric Oil Column Heater TRD41500ET
    4.6 from 40 reviews
    • Overview
    • Specifications & manuals
    • Reviews
    Overview
    Engineered to deliver consistent, enveloping warmth, the Dragon 4 1500W Oil Column Heater with Timer by De'Longhi elevates home comfort with a refined balance of power, design, and safety. Its innovative fin structure increases the radiant surface area, allowing for rapid, evenly distributed heat that quickly transforms medium-sized rooms into cozy sanctuaries. Whether you’re winding down after a long day or starting a crisp morning, the Dragon 4 ensures a warm, inviting atmosphere with quiet efficiency.
    Long-lasting heat
    Chimney design
    Adjustable knobs
    Easy to move
    Specifications & manuals
    key Specifications
    Brand
    DeLonghi
    Model Number
    TRD41500MT
    Height (mm)
    660 mm
    Width (mm)
    410 mm
    Depth (mm)
    270 mm
    Weight (kg)
    18.61 kg
    Finish Colour
    White
    Finish Colour Description
    White Finish
    Fuel Type
    Electric
    Castors
    Yes
    Power (W)
    1500 W
    Accessories included
    Timer, Cord storage, 1 x set of Castors.
    warranty
    Manufacturer Warranty
    7 Years
    Use
    Not intended or designed for commercial use.
    functions
    Plugin convenience
    other Features
    Heater Type
    Column
    Adjustable Temperature
    Heat Output
    1500 watts
    Wheels
    Portable
    Features
    1500W of Quiet, Consistent Heating Power: High-efficiency oil heating provides long-lasting warmth while operating silently—ideal for bedrooms, living areas, and workspaces.
    electrical Connection
    Type of connection
    10A plug & lead
    Connected load
    1.5 kW