• Beko 60cm Electric White Freestanding Oven BFC60EMW1
    Add to Wishlist
    Up to 6 months interest free with Zip Money
    • Overview
    • Specifications & manuals
    • Reviews
    Overview
    Simple, functional design
    Triple-glazed oven door
    5 Year Warranty
    Easy Cleaning With Steam
    Specifications & manuals
    key Specifications
    Brand
    Beko
    Model Number
    BFC60EMW1
    Height (mm)
    896 mm
    Width (mm)
    593 mm
    Depth (mm)
    605 mm
    Weight (kg)
    55 kg
    Finish Colour
    White
    Finish Colour Description
    White Cabinet Finish.
    Oven Fuel Type
    Electric
    Cooktop Type
    Solid hotplates
    Cooktop Fuel Type
    Electric
    Cooktop Material
    Enamel
    Accessories included
    1 x Cooking Tray (Standard),
    1 x Cooking Tray (Deep),
    1 x Tray Rack (Standard)
    Notes
    This model needs to be hardwired by an electrician. It cannot be plugged in to a power point.
    warranty
    Manufacturer Warranty
    2 Years
    Warranty Note
    +3 Years Extra Warranty by Registration with Beko
    Use
    Not intended or designed for commercial use.
    burners
    Number of cooking zones
    4
    Number of cooktop Burners or Zones
    4
    volume
    Oven Volume
    82 L
    Volume Note
    Gross volumes quoted
    additional Dimensions
    Package Dimensions (H x W x D)
    1025 x 660 x 700
    Package Weight (kg)
    57
    functions
    Number of Functions
    8
    Conventional
    Half grill
    Fan assisted
    Defrost
    3D function
    Fan grill
    Bottom heating
    Fan forced
    other Features
    Control type
    Control Knobs and Touch Control
    Oven Type
    Upright Oven/Stove
    Grill location
    Integrated electric grill
    Timer
    Cooktop Configuration
    4 Burners
    Internal oven light
    Self clean catalytic oven liners
    Cooling fan
    Features
    ● LCD display clock / timer
    ● Mini 60mm splashback included
    ● 5 Cooking levels
    ● 1 x Standard telescopic shelving fully extendable
    ● Easy steam cleaning: Please refer to page 26 of the instruction manual
    Cooking Power Zones
    ● Rear Left Zone: 1.0 kW (145mm)
    ● Rear Right Zone: 2.0 kW (180mm)
    ● Front Left Zone: 2.01 kW (180mm)
    ● Front Right Zone: 1.01kW (145mm)
    safety Features
    Triple glazed door
    Child lock
    electrical Connection
    Type of connection
    Hardwired
    Connection requirements
    Needs to be hardwired by a qualified electrician
    Connected load
    8.4 kW
    Maximum current rating
    35 A
    country of Origin
    Origin
    Turkey
    Recycling Partnership Program
    Beko and Appliances Online – Proud Partners in Recycling!
    Reviews
    Rating snapshot
    5
    Average customer rating
    Overall
    4.6
    Ease of setup
    4.6
    Build quality
    Value of product
    4.8
    Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust Mark
    What customers say
    Generated by BazaarVoice HarmonyAI using customers reviews
    Pros
    1-3 of 442 reviews
    Bev Leabourn2026-04-03
    East to Use - Easy to Clean
    Wencat2026-01-27
    Great purchase
    We are really happy with our new stove. Hot plates heat quickly. Oven worked efficiently
    Bruce2025-12-04
    100% Beco oven